مد و فشن

جین در مد معاصر

کاربردهای جین از روزهایی که این پارچه برای پوشاندن کارگران در دوران طوفان طلا استفاده می شد، بسیار تغییر کرده است. پوشندگان جین آن روز هرگز نمی‌توانستند ظهور شلوار جین تنگ را تصور کنند و به روند شلوار جین رواج یافت.این روزها از جین می توان برای ساخت هر لباسی استفاده کرد. استفاده از این پارچه در شلوار جین تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته است و طراحان مد در سراسر جهان همچنان به ابداع روش‌های جدیدی برای تبدیل شلوار جین می‌پردازند. همچنین استفاده از جین در لباس‌های طراحان آوانگارد که مدل‌ها در باند فرودگاه‌های سرتاسر جهان خودنمایی می‌کنند، نسبتاً رایج است.

تاثیر جین بر صنعت مد

موقعیت جین به عنوان یک پارچه ضدفرهنگی راه را برای بسیاری از گرایش های سبک جوانان که همچنان صنعت مد را شکل می دهند هموار کرد. این پارچه به عنوان نمادی از لباس های غربی باقی مانده است و استفاده از شلوار جین توسط زنان غربی نیز باعث شده است که این نوع شلوارها به عنوان نمادی از آزادی زنان عمل کنند.شلوار جین فراتر از هر سنی و طبقات اقتصادی است. ثروتمندان و فقیرها و پیر و جوان از آنها به یک اندازه لذت می برند. خرید یک شلوار جین با قیمت کمتر از ۲۵ دلار امکان پذیر است، اما مدل های طراحی شده این شلوار می تواند صدها دلار برای هر جفت قیمت داشته باشد. شلوار جین با کیفیت بالا اکنون به عنوان شاخص وضعیت در نظر گرفته می شود و درجه بالای سفارشی سازی مرتبط با این نوع شلوارها امکان تولید شلوار جینی را فراهم می کند که برای هر طبقه مصرف کننده جذاب باشد.

تاثیرگذارترین لباس های جین

الویس پریسلی یکی از اولین افراد مشهوری بود که شلوار جین را رایج کرد. این نماد راک اند رول همچنین اغلب پیراهن‌ها و کت‌های جین می‌پوشید و ستاره سینما، جیمز دین، به سرعت از آن پیروی کرد و شروع به پوشیدن شلوار جین نیز کرد.استیو مک کوئین، مرلین مونرو و مونتگومری کلیفت نیز به محبوبیت شلوار جین در اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰ کمک کردند و نمادهای پاپ مانند مدونا و مایکل جکسون محبوبیت جین را در طول دهه ۱۹۸۰ زنده نگه داشتند. در طول دهه ۱۹۹۰، نمادهای مشهوری مانند براد پیت و جانی دپ به محبوبیت لباس جین ادامه دادند و بسیاری از افراد مشهور تا به امروز از این پارچه استفاده می کنند.

جین چگونه تولید می شود؟

جین از پنبه ساخته شده است. در حالی که برخی از انواع شلوار جین ممکن است از مواد دیگر ساخته شوند، تنها نوع ماده ای که می توان برای ساخت جین واقعی استفاده کرد، پنبه کاملا طبیعی است.این ماده گیاهی از الیافی که روی دانه‌های پنبه رشد می‌کنند ساخته می‌شود. این الیاف از دانه های پنبه جدا می شوند و سپس به صورت عدل بسته بندی می شوند. هنگامی که این عدل‌ها به یک مرکز تولید می‌رسند، باز می‌شوند و الیاف کارته می‌شوند که منجر به رشته‌های بلند الیاف می‌شود.سپس این رشته ها به صورت نخ ریسیده می شوند و این نخ روی قرقره ها قرار می گیرد. پنبه ممکن است پس از چرخش با رنگ آبی نیلی سنتی جین رنگ شود، یا تولیدکنندگان جین ممکن است منتظر بمانند تا این مرحله را تا زمانی که پارچه بافته شود.

جین یک پارچه جناغی است، به این معنی که برای هر پاس تار با چندین پاس پود بافته می شود. این فرآیند بافت مورب را ایجاد می کند که بخشی از ظاهر نمادین شلوار جین از Calvin Klein، Lee یا Wrangler است.پس از رنگرزی و بافته شدن، جین به شکلی به نام «جین خام» در می آید. در برخی موارد، جین خام ممکن است همانطور که هست فروخته شود، اما این پارچه معمولاً تحت فرآیندی به نام شستشوی سنگ قرار می گیرد تا پوشیدن آن آسان تر شود. پس از شستن پارچه، آن را برش داده و به شلوار جین می دوزند.

جین مدرن

و بنابراین، شلوار جین Levi به دلیل تلاش ناموفق اصلی برای تکرار یک پارچه و شانس Levi Strauss & Co. این روزها، شلوار جین را در اکثر جاهایی که می‌روید، خواهید دید. آنها نمادهای راحتی هستند و همچنین پتانسیل حرفه ای بودن در موقعیت مناسب را دارند. علاوه بر این، آنها نمادهای انعطاف پذیری هستند زیرا برای همه جنبه های زندگی جذاب هستند. این بخشی از محبوبیت آنهاست و به انفجار محبوبیت شلوار جین در دهه ۱۹۵۰ کمک کرد.در مجموع، جین تاریخچه ای پر جنب و جوش و هیجان انگیز داشته است. چیزی که زندگی را به عنوان یک پارچه شکست خورده آغاز کرد، تبدیل به بخشی از مد مدرن شد. دوام جین همراه با تمام رنگ هایی که می توان آن را رنگ کرد به این معنی است که سبک ها و انتخاب هایی برای تقریبا همه وجود دارد. تاریخچه شلوار جین یکی از مواردی است که نشان خود را در جهان به جا گذاشته است: همه ما یک یا دو شلوار جین در کمد لباس خود داریم. با این حال، نمی‌توانید متوجه مسیر غنی و متنوعی شوید که جین برای رسیدن به جایی که اکنون است طی کرده است. وقتی به آن فکر می کنید بسیار باورنکردنی است./

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *