اخبار دورنسی

لی سنگ شور چیست؟

لی یا همان جین سنگ شور به لباس ها ، شلوار ها و پارچه های جین می گویند که با طی کردن مراحل سنگ شویی به جای خوب و مناسبی برای مصرف توسط مشتریان می رسند.
این نوع شلوار ها بسیار شلوار های با دوام و استحکام بالا همچنین بسیار زیبا هستند که در چند دهه اخیر در جهان بسیار مورد توجه قرار گرفت و معروف شد و هر ساله نوع جدیدی از آن با رنگی مختلف و شکل و ظاهر زیبا تر معرفی شده و به اصطلاح مد می شود.

پارچه لی سنگ‌شور 

پارچه لی همان پارچه جین است که تقریبا همه آن ها را دیدیم و حتی ان ها را داشتیم و داریم.این پارچه بسیار با دوام و استحکام است که در کنار این دوام و استحکام بسیار زیبا و خوش ساخت نیز می‌باشد. همین دلایل باعث شده تا سرتاسر جهان شبفته این پارچه شده از لباس ها وشلوار های تولیدی که با این پارچه ساخته شده را خریداری کرده و از آن استفاده کنند. این پارچه در قرن ۱۵ کشف شد اما در قرن ۱۸ برای اولین بار وارد بازار شد و مردم از ان استفاده کردند.این پارچه به صورت پیش‌فرض آنقدر ضخیم است که در غیر قابل استفاده است. اما با وجود صنعت نساجی و کارخانه و کارگاه های سنگ‌شویی موجود در سرتاسر جهان باعث شده تا این پارچه با ورود به فرآیند سنگ‌شویی تبدیل به پارچه ای نازک، بادوام و دوست داشتنی شود! در ادامه با اطلاعات بیشتری در مورد این چره و لباس ها و شلوار های تولیدی از این پارچه با ما همراه باشید.

مراحل لی سنگ شور

برای دسترسی به این پارچه محبوب چند روش با چند مرحله در هر روش وجود دارد که با انجام آن می توان به یکی از محبوب ترین پارچه های این زمان رسید.

از آن جایی که پارچه های جین بسیار ضخیم هستند برای رسیدن به لی یا جین سنگ شور سه روش وجود دارد : سنگ شویی ، اسید شویی و آنزیم شویی.
از سنگ شویی شروع می کنیم زیرا سنگ شویی معروف ترین و استاندارد ترین روش برای رسیدن به پارچه جین می باشد.
در سنگ شویی پارچه ها را در معرض سنگ ها قرار می دهند و آن ها را درون ماشین لباس شویی های صنعتی و بزرگ به همراه سنگ ها ترکیب می کنند تا از ضخامت آن ها کم شده و قابل استفاده باشد.

آنزیم شویی روشی است که در آن خبری از سنگ ها نیست اما از سلول های زنده برای انجام فرآِیند استفاده می شود همچنین این روش بسیار ارزان تر از فرآیند سنگ شویی می باشد اما همانطور که گفتیم سنگ شویی استاندارد ترین روش است و در اکثر مواقع از فرآیند سنگ شویی استفاده می شود و در کمتر مواقعی از آنزیم شویی استفاده می شود.

در اسید شویی برخلاف سنگ شویی سنگ پا را به همراه کلر به با هم ترکیب می کنند و فشار کمتری نسبت به سنگ شویی به پارچه مورد نظر وارد می شود.

مراحل لی سنگ شور در منزل
اگر کلفتی شلوار جین خود شما را اذیت می کند یا حالت های سنگ شور را روی خود ندارد شما می توانید با چند مرحله به راحتی شلوار خود را سنگ شور کنید و آن را به یک شلوار نو تبدیل کنید.
در مرحله اول سطل یا تشتی را آماده کرده و با آب سرد آن را پر کنید و مقداری نمک به آن اضافه کنید سپس شلوار جین مورد نظر خود را درون آن قرار دهید بطوری که محلول آب و نمک روی شلوار جین را کامل بپوشاند.
به مدت دو روز صبر کنید تا شلوار مورد نظر داخل محلول بماند. بعد از دو روز با استفاده از سنگ پا که با مواد شوینده ترکیب شده محکم روی قسمت های مورد نظر بکشید.
به همین راحتی شلوار شما سنگ شور شد !

نکات و ترفند‌ها برای لی سنگ شور

چند نکته برای سنگ شور کردن وجود دارد که حتما به آن ها دقت کنید .
پارچه جین بسیار پارچه محکم و ضخیمی می باشد و در اثر ساییدن با سنگ پا مشکلی برای آن پیش نمی آید پس بدون نگرانی محکم سنگ را روی آن بکشید
برای اینکه انجام سنگ شویی جلوه بهتری داشته باشد و در آخر زیبا تر شود ، روی آن شکاف های سطحی ایجاد کنید و بعد روی آن را با سنگ بکشید.
بعد از انجام مراحل سنگ شور کردن حتما شلوار جین مورد نظر در مجاورت خورشید قرار دهید تا خشک شود. همچنین پس از خشک شدن آن را در لباس شویی با آب سرد بشویید تا ظاهر طبیعی تری پیدا کند و دقیقا شبیهه شلوار های کارخانه ای شود !

پارچه های جین پارچه های بسیار با دوام و با استحکام بالا هستند که بسیار در جهان معروف هستند و در سرتاسر جهان استفاده می شود. و ما همچنین روش خانگی سنگ شور کردن را نیز به شما یاد دادیم تا اگر به مدت طولانی یک شلور یا لباس جین را داشتید و از ظاهر آن خوشتان نیامد بتوانید رنگ آن را تغییر دهید و شلوار جدیدی داشته باشید.
کیمیا نساجین یکی از بزرگترین مراکز سنگ شویی در ایران می باشد که شما عزیزان می توانید برای سفارش محصول مورد نظر یا مشاوره خط تولید و یا اطلاعات بیشتر در مورد شرکت با ما تماس بگیرید. همچنین شما میتوانید خرید پارچه لی سنگشور را از کیمیا نساجین انجام دهید./

نکات و ترفند‌ها برای لی سنگ شور