مد و فشن

تاریخچه چشمگیر جین (چگونه به یک نماد در مد تبدیل شد)

جین پارچه‌ای است که در سرتاسر دنیا در لباس‌هایی مانند شلوار جین، کت و پیراهن استفاده می‌شود. با این حال، تاریخچه ی جین غنی و متنوع است و قدمت آن به دورتر از آنچه تصور می کنید برمی گردد. مواد کمی وجود دارد که می تواند ادعا کند که به اندازه جین سفر کرده است.با این حال، تاریخچه واقعی جین پوشیده از رمز و راز است. بسیاری از مردم تاریخ واقعی این پارچه و چگونگی شکل گیری آن را به شکلی که امروز می دانیم، نمی دانند. ما قصد داریم نگاهی به تاریخچه لباس جین بیندازیم تا بفهمیم چگونه این پارچه از ابتدایی ساده به غول صنعت پوشاک تبدیل شد که تخمین زده می شود تا سال ۲۰۲۱ ۱۲۹.۸ میلیارد دلار خرده فروشی تولید کند.

جین از کجا آمد؟

پارچه جین ریشه در فرانسه دارد. همانطور که می دانید این کشور یکی از پایتخت های مد در جهان محسوب می شود، بنابراین جای تعجب نیست که یکی از مهم ترین روندهای پوشاک قرن گذشته از آنجا آمده است.در ابتدا، جین زندگی خود را به عنوان پارچه ای به نام “سرژ دو نیم” آغاز کرد. همانطور که خوانندگان با چشم تیزبین متوجه خواهند شد، “de Nimes” شباهتی به جین دارد، چیزی که این پارچه در نهایت به آن معروف می شود. این پارچه به عنوان یک پارچه بادوام و مستحکم ساخته شد که در ابتدا در ایتالیا طراحی شد. این ماده به عنوان “جین” یا “جین” شناخته می شد و به طرح اولیه شلوار جین Levi تبدیل شد.

جالب اینجاست که تلاش اولیه برای تکرار این پارچه فرانسوی در ایتالیا با شکست مواجه شد. با این حال، در حال تلاش برای انجام این کار بود که تولیدکنندگان پارچه جین را کشف کردند. در آن زمان، تنها رنگ موجود آبی بود که تا حدی به لطف رنگ آلی نیلی است که در آن زمان در دسترس بود. به همین دلیل است که شلوار جین مدرن در درجه اول در سایه های آبی موجود است.

تاریخچه شلوار جین

بنابراین، پارچه در جای خود قرار دارد. صحنه تنظیم شده است. اما مدت زیادی نیست که لباسی که ما به عنوان شلوار جین می شناسیم برجسته شود. در سال ۱۸۵۳، مردی به نام لوی اشتراوس خود را در سانفرانسیسکو یافت که در حال تلاش برای راه اندازی شعبه ای از تجارت خانوادگی خود بود. او پارچه‌ای نخی معروف به جین را فروخت که توسط مردی به نام جیکوب دبلیو دیویس برداشته شد.تا آن زمان، ایده شلوار آبی که از جین ساخته شده بود، چندان مهم نبود. آنها حداقل از دهه ۱۸۰۰ به عنوان لباس کار برای افرادی که کارهای سخت و کارهای سنگین انجام می دادند وجود داشتند. با این حال، این برند جدید شلوار جین بود که محبوب شد و همه اینها به لطف آقای دیویس بود.

دیویس یک خیاط بود و شروع به استفاده از پارچه‌هایی کرد که لوی می فروخت تا چیزهایی مانند روکش واگن، چادر و پتو بسازد. با این حال، یک روز از او خواسته شد چیزی جدید بسازد: یک جفت شلوار که به صراحت برای کار سخت طراحی شده بود.دیویس اولین شلوار جین را با استفاده از میخ های جین و مسی Levi’s برای تقویت نواحی کلیدی استرس ساخت. از آنجایی که این ماده بخش مهمی از محصول نهایی بود، او وارد تجارت با Levi شد.این دو مرد در ادامه یکی از مهم‌ترین شرکت‌های جهان را تأسیس کردند که هنوز شلوار جین را برای فروش به عموم تولید می‌کند. با این حال، مدتی طول می کشد تا شلوار جین ساخته شده توسط لوی و دیویس به عنوان “جین” شناخته شود. در اصل، آنها را “کلیف کمری” می نامیدند.

جین به عنوان لباس کار

مدت ها قبل از ظهور شلوار جین آبی، شلوار جین به عنوان لباس کار در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گرفت. در طول قرن نوزدهم طلا راش در کالیفرنیا، نیاز بیشتر و بیشتر به لباس کار مردانه بادوام برای پوشاندن کارگران معدن طلا در حین کار ایجاد شد.در آن زمان، جین مفهوم «شورش بدون دلیل» را که یک قرن بعد به خود می‌گرفت، نداشت. بلکه منحصراً از این پارچه برای ماندگاری استفاده می شد و از آن برای ساخت پیراهن های آستین بلند و همچنین شلوار استفاده می شد.از آنجایی که پارچه جین از پنبه ساخته شده است، جین طبیعی و بسیار تنفسی است، اما بافت جناغی ضخیم این پارچه آن را در برابر سایش و پارگی بسیار مقاوم کرده است. جین نیز به راحتی قابل شستشو و وصله است و رنگ آبی آن باعث می شود که به راحتی به عنوان لباس کار قابل شناسایی باشد.

شلوار جین: یک روند مدرن

بنابراین، سوالی که در ذهن بسیاری وجود دارد این است: چگونه یک جفت لباس کار زمخت به یکی از شیک ترین و روزمره ترین لباس های دنیای غرب تبدیل شد؟تا جنگ جهانی دوم، شلوار جین هنوز چندان محبوب نبود. شلوار جین همان چیزی بود که در آن زمان بود: یک گزینه لباس کار که زمخت و پوشیدن راحت بود. تنها زمانی که ساکنان ایالت های شرقی شروع به سفر به غرب آمریکا برای تعطیلات کردند، مفهوم شلوار جین مورد توجه قرار گرفت.در دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰، رفتن به ایالت های غربی برای تعطیلات برای تجربه یک روش کاملاً جدید زندگی مد بود: زندگی یک گاوچران کارگر. برای مردم ایالت های شرقی که در حومه شهر زندگی می کردند، این زندگی مست کننده بود و شلوار جین بخشی از بسته بندی بود. پس البته آنها را به خانه بردند و این نوع شلوارها بزرگ شدند.

الویس پریسلی، جیمز دین، مارلون براندو: همه آنها در روزهای اولیه محبوبیت خود شلوار جین می پوشیدند. پوشیده شدن توسط یک خواننده معروف یا یک تیپ “پسر بد” دلباز، برای شهرت لباس معجزه می کند، بنابراین شلوار جین در کنار مردانی که آنها را می پوشیدند، به اوج ستاره ها رسیدند. در حالی که پوشیدن شلوار جین برای زنان تا دهه ۱۹۶۰ معمول نبود، دهه ۵۰ دوره ای از ظاهر بد پسرانه و نگرش های شیطانی بود، و شلوار جین نقطه کانونی همه اینها بود.با این حال، این سربازان در جنگ جهانی دوم بودند که ظاهر جین را در خارج از آمریکا گسترش دادند. در حالی که در سراسر اروپا و ژاپن مستقر بودند، مردان نیروهای مسلح ایالات متحده در خارج از خدمت شلوار جین می پوشیدند. با زمزمه های ظاهر شورشی که از قبل متحیر شده بود، به راحتی می شد دید که چگونه شلوار جین به سربازان بریتانیایی و سایر نیروهای متفقینی که با آنها خدمت می کردند گسترش می یابد.

لباس های جین برتر (و چرا آنها بسیار محبوب هستند)

تا به امروز، شلوار جین محبوب ترین انواع لباس های جین است. از شلوار جین تنگ گرفته تا کت های زنگوله ای، انواع مختلفی از شلوارهای جین برای انتخاب وجود دارد، و این نوع شلوارها به همان اندازه در بین جوانان و افراد مسن از ایالات متحده تا آلمان تا هند و فراتر از آن محبوبیت دارند.شلوار جین در انواع رنگ های مختلف وجود دارد، اما محبوب ترین رنگ برای این نوع شلوارها آبی نیلی است. برخی از شلوارهای جین آبی کاملاً تیره هستند، اما برخی دیگر شسته شده اند تا ظاهری رنگ و رو رفته ایجاد کنند. شلوار جین نیز در رنگ هایی مانند قهوه ای، مشکی و خاکستری عرضه می شود.علاوه بر شلوار جین، از جین برای ساخت تعدادی لباس دیگر نیز استفاده می شود. به عنوان مثال، دامن های جین و شورت ها هر دو محبوب هستند و برخی از مصرف کنندگان حتی دوست دارند کت های جین بپوشند.

لباس‌های جین ساخته شده از جین در دهه‌های اخیر محبوبیت خود را از دست داده‌اند، اما هنوز هم گاهی اوقات در کاربردهای کشاورزی و به‌عنوان لباس‌های قدیمی پوشیده می‌شوند. در نهایت، می‌توان لباس‌های بلند و بدون آستین را که تماماً از جین ساخته شده‌اند نیز پیدا کرد.

لباس های جین تا حدی به دلیل دوامشان محبوب هستند. یک شلوار جین باکیفیت می‌تواند سال‌ها یا حتی دهه‌ها دوام بیاورد و این نوع شلوارها با بالا رفتن سن بهتر به نظر می‌رسند که به جذابیت آن‌ها می‌افزاید. بعلاوه، جین با Americana و جهان توسعه یافته مرتبط شده است. در حالی که این پارچه دیگر رمز و راز “پسر بد” را تداعی نمی کند، جین هنوز هم نشان دهنده تجمل عصر صنعتی مدرن با روندهای جهانی و گسترش رونق بین المللی است./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *