اخبار دورنسی

 در مورد گذشته ی جین …

چگونه به یک نماد در مد تبدیل شد

جین پارچه ای است که در لباسهای مختلف دنیا مانند شلوار جین ، کت و پیراهن استفاده می شود. با این حال ، تاریخچه جین غنی و متنوع است و قدمت آن فراتر از آن است که تصور کنید. مواد کمی وجود دارد که بتواند ادعا کند تا آنجا که جین سفر کرده است سفر کرده است.

با این حال ، تاریخ واقعی جین پوشیده از رمز و راز است. افراد زیادی از تاریخ واقعی این پارچه و چگونگی بوجود آمدن آن به شکلی که امروز می شناسیم ، اطلاع ندارند. ما قصد داریم نگاهی به تاریخچه جین بیندازیم تا بفهمیم چگونه این پارچه از آغاز فروتنانه به غول صنعت پوشاک رسیده است که تخمین زده می شود تا سال ۲۰۲۱ ۱۲۹.۸ میلیارد دلار خرده فروشی تولید کند.
جین از کجا آمده است؟*
ریشه پارچه جین از فرانسه است. این ملت ، همانطور که می دانید ، یکی از پایتخت های مد جهان محسوب می شود ، بنابراین جای تعجب نیست که یکی از مهمترین روندهای لباس قرن گذشته از آنجا باشد.

در ابتدا ، جین زندگی را به عنوان پارچه ای معروف به ‘serge de Nimes’ آغاز کرد. همانطور که خوانندگان تیزبین متوجه می شوند ، ‘de Nimes’ شباهتی به جین دارد ، چیزی که در نهایت این پارچه به آن معروف می شود. این پارچه به عنوان یک پارچه با دوام و مقاوم ساخته شده است که در ابتدا در ایتالیا ساخته شده است. این ماده به عنوان ‘jean’ یا ‘jeane’ شناخته می شد ، و به عنوان طرح اولیه برای شلوار جین Levi شناخته شد.

به اندازه کافی جالب توجه ، تلاش اولیه برای تکرار این بافت فرانسوی در ایتالیا ناکام بود. با این حال ، این در تلاش بود تا تولید کنندگان پارچه جین را کشف کنند. در آن زمان ، تنها رنگ موجود آبی بود که بخشی از آن به لطف رنگ نیلی ارگانیک موجود در آن زمان است. به همین دلیل شلوار جین مدرن در درجه اول در سایه های آبی موجود است.

تاریخچه شلوار جین

بنابراین ، پارچه در جای خود قرار دارد. صحنه آماده شده است. اما مدتی نیست که لباسی که به عنوان شلوار جین می شناسیم برجسته شود. در سال ۱۸۵۳ ، شخصی به نام لوی اشتراوس خود را در سانفرانسیسکو یافت که در تلاش بود شعبه ای از تجارت خانوادگی خود را راه اندازی کند. او پارچه ای نخی معروف به جین را فروخت که مردی به نام جیکوب د. دیویس آن را برداشت.

تا آن زمان ، ایده شلوارهای آبی که از جین ساخته شده بود مسئله چندان مهمی نبود. آنها حداقل از دهه ۱۸۰۰ به عنوان لباس کار برای افرادی که کارهای سخت و سنگین انجام می دهند وجود داشته است. با این حال ، این مارک جدید شلوار جین بود که محبوب شد و همه به لطف آقای دیویس بود.

دیویس خیاط بود و از پارچه ای که لوی فروخته بود شروع به ساخت چیزهایی مانند روکش واگن ، چادر و پتو کرد. با این حال ، روزی از او خواسته شد که چیز جدیدی خلق کند: یک شلوار که صریحاً برای کار سخت طراحی شده است.

با استفاده از پرچ های جین و مسی Levi’s برای تقویت مناطق اصلی تنش ، دیویس اولین جین شلوار جین را ساخت. از آنجا که این مواد یک قسمت اساسی از محصول نهایی بود ، او با Levi وارد تجارت شد.

این دو نفر در ادامه یکی از مهمترین شرکتهای جهان را تأسیس کردند که هنوز هم شلوار جین جین برای فروش به مردم تولید می کند. مدتی طول می کشد تا شلوار جین ساخته شده توسط لوی و دیویس به عنوان ‘شلوار جین’ شناخته شود. در اصل ، آنها ‘لباس های کمر’ نامیده می شدند.

جین به عنوان لباس کار

مدت ها قبل از طلوع شلوار جین آبی ، شلوار جین به عنوان لباس کار در کاربردهای مختلف استفاده می شد. در طول هجوم طلا در قرن نوزدهم در کالیفرنیا ، بیشتر و بیشتر به لباس کار با دوام مردان برای پوشاندن معدنچیان طلا در حالی که مشغول کار بودند ، بیشتر می شد.
در این زمان ، جین مفهوم ‘شورشی بدون علت’ را نداشت که یک قرن بعد به خود بگیرد. بلکه این پارچه منحصراً برای دوام آن مورد استفاده قرار می گرفت و از آن برای ساخت پیراهن های آستین بلند و همچنین شلوار استفاده می شد.

از آنجا که از پنبه ساخته شده است ، جین طبیعی است و تنفس بالایی دارد ، اما بافت ضخیم پارچه ای پارچه این پارچه را در برابر ساییدگی و پارگی بسیار مقاوم می کند. شستشو و وصله جین نیز آسان است و رنگ آبی آن باعث می شود به راحتی به عنوان لباس کار شناخته شود.

شلوار جین: یک روند مدرن

بنابراین ، سوالی که در ذهن بسیاری وجود دارد این است: چگونه یک جفت لباس کار ناهموار به یکی از شیک ترین و روزمره ترین لباس های دنیای غرب تبدیل شد؟

تا جنگ جهانی دوم ، شلوار جین جین هنوز محبوبیت چندانی نداشت. شلوار جین در آن مرحله همان چیزی بود که دیده می شد: یک گزینه لباس کار ، ناهموار و پوشیدن راحت است. مفهوم شلوار جین فقط زمانی شروع شد که ساکنان ایالت های شرقی برای تعطیلات به غرب آمریکا سفر می کردند.

در دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰ ، مد روز رفتن به ایالت های غربی برای تعطیلات برای تجربه یک شیوه زندگی کاملا جدید: یک کابوی کارگر ، مد بود. برای مردم ایالت های شرقی که در حومه شهر زندگی می کردند ، این زندگی مست کننده بود و شلوار جین بخشی از بسته بود. مطمئناً ، آنها آنها را به خانه برگرداندند و این نوع شلوارها بزرگ شدند.

الویس پریسلی ، جیمز دین ، ​​مارلون براندو: همه آنها در روزهای اول محبوبیت خود شلوار جین پوشیده بودند. پوشیدن توسط یک خواننده مشهور یا یک نوع قلب سوز ‘پسر بد’ باعث شگفتی یک شهرت لباس می شود ، بنابراین شلوار جین در کنار مردانی که این لباس را پوشیده اند خود را به بالای ستاره منجنیق می کند. اگرچه پوشیدن شلوار جین تا دهه ۱۹۶۰ برای زنان معمول نبود ، دهه ۵۰ دهه ای از ظاهر پسران و رفتارهای شیطانی بود و شلوار جین نقطه اصلی همه اینها بود.

با این حال ، این سربازان در جنگ جهانی دوم بودند که ظاهر جین را به خارج از آمریکا گسترش دادند. هنگام استقرار در سراسر اروپا و ژاپن ، مردان نیروهای مسلح ایالات متحده در حین انجام وظیفه از شلوار جین استفاده می کنند. با زمزمه های نگاه عصیانگر که به هم زده بود ، می توان فهمید که چگونه شلوار جین به سربازان انگلیسی و سایر نیروهای متفقین که با آنها خدمت می کردند سرایت می کند.

بهترین لباس های جین (و چرا آنها بسیار محبوب هستند)

تا به امروز ، شلوار جین محبوب ترین انواع لباس های جین است. از شلوار جین لاغر گرفته تا ته زنگ ، انواع مختلفی از شلوار جین برای انتخاب وجود دارد و این نوع شلوارها به همان اندازه در میان جوانان و پیرمردها از ایالات متحده تا آلمان تا هند و فراتر از آن محبوب هستند.

شلوار جین انواع مختلفی دارد ، اما محبوب ترین رنگ برای این نوع شلوارها آبی نیلی است. برخی از شلوارهای جین آبی کاملاً تیره هستند اما برخی دیگر شسته شده اند تا ظاهری کمرنگ ایجاد کنند. شلوار جین در رنگ هایی مانند مارون ، سیاه و خاکستری نیز ارائه می شود.

علاوه بر شلوار جین ، از جین برای تهیه تعدادی از لباس های دیگر نیز استفاده می شود. به عنوان مثال ، دامن و شلوارک جین هر دو محبوب هستند و حتی برخی از مصرف کنندگان دوست دارند کت های جین بپوشند.

لباس های ساخته شده از جین در دهه های اخیر محبوبیت خود را از دست داده اند ، اما هنوز هم بعضی اوقات در برنامه های کشاورزی و به عنوان پوشاک یکپارچه پوشیده می شوند. در آخر ، یافتن لباس های بلند و بدون آستین که کاملاً از جین ساخته شده اند نیز ممکن است.

لباس های جین به دلیل ماندگاری تا حدی محبوب هستند. یک شلوار جین باکیفیت می تواند سالها یا حتی دهه ها دوام داشته باشد و این نوع شلوارها با افزایش سن ظاهر بهتری دارند که به جذابیت آنها می افزاید. به علاوه ، جین با آمریکانا و جهان توسعه یافته مرتبط شده است. در حالی که این پارچه دیگر رمز و راز ‘پسر بد’ را تداعی نمی کند ، جین هنوز نشان دهنده تجمل عصر مدرن صنعتی از روند جهانی و گسترش رفاه بین المللی است.

جین در مد معاصر

کاربردهای جین از روزهایی که از این پارچه برای پوشاندن کارگران در زمان طلا راش استفاده می شد ، تغییرات زیادی کرده است. استفاده کنندگان از جین در آن روز هرگز نمی توانستند ظهور شلوار جین لاغر را تصور کنند ، و آنها به روند شلوار جین ‘پریشان’ که سوراخ هایی در آن وجود دارد ، خوب و پریشان نگاه می کردند.

این روزها می توان از جین برای ساخت هر لباسی استفاده کرد. استفاده از این پارچه در شلوار جین تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته است و طراحان مد در سراسر جهان همچنان برای ساختن شلوار جین روش های جدیدی را ابداع می کنند. همچنین دیدن جینی که در لباس طراحان آوانگارد استفاده می شود و مدل هایی که در باند فرودگاه ها در سراسر دنیا خودنمایی می کنند ، نسبتاً معمول است.

تأثیر جین در صنعت مد

وضعیت جین به عنوان یک پارچه ضد فرهنگ راهگشای بسیاری از گرایش های سبک جوانان است که همچنان به شکل دادن به صنعت مد می پردازند. این پارچه همچنان تصویری نمادین از لباس غربی است و اتخاذ شلوار جین توسط زنان غربی نیز باعث شده است که این نوع شلوارها به عنوان نمادی از آزادی زنان عمل کنند.

شلوار جین از تمام طبقات سنی و اقتصادی فراتر می رود. ثروتمندان و فقرا و همچنین پیران و جوانان از آنها به یک اندازه لذت می برند. اما فرم های طراح این شلوار برای هر جفت هزینه دارد. شلوار جین با کیفیت بالا در حال حاضر به عنوان شاخص های وضعیت دیده می شود و میزان سفارشی بودن بالا در رابطه با این نوع شلوارها امکان تولید شلوار جین را فراهم می کند که مورد توجه هر طبقه مصرف کننده باشد.

با نفوذترین پوشندگان جین

الویس پریسلی یکی از اولین سلبریتی هایی بود که شلوار جین جین را رواج داد. این آیکون راک اند رول همچنین مرتباً پیراهن و کاپشن های جین می پوشید و جیمز دین ستاره سینما نیز به سرعت از این الگو پیروی کرد و شروع به پوشیدن شلوار جین جین نیز کرد.

استیو مک کوئین ، مرلین مونرو و مونتگومری کلیفت همچنین به محبوب شدن شلوار جین جین در اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰ کمک کردند و آیکون های پاپ مانند مدونا و مایکل جکسون محبوبیت جین را در طول دهه ۱۹۸۰ زنده نگه داشتند. در طول دهه ۱۹۹۰ شمایل های مشهور مانند برد پیت و جانی دپ به محبوبیت بخشیدن به جین ادامه دادند و بسیاری از افراد مشهور این لباس را تا به امروز ادامه می دهند.

جین چگونه تولید می شود؟

جین از پنبه ساخته شده است. در حالی که برخی از انواع شلوار جین ممکن است از مواد دیگر ساخته شود ، تنها نوع ماده ای که می توان برای تهیه جین واقعی از آن استفاده کرد ، پنبه کاملاً طبیعی است.

این ماده گیاهی از الیافی که روی دانه های پنبه رشد می کنند ساخته شده است. این الیاف از دانه های پنبه جدا شده و سپس به صورت بسته بندی می شوند. به محض رسیدن این بسته ها به تاسیسات تولیدی ، شکسته می شوند و فیبرها خرد می شوند که منجر به ایجاد رشته های طولانی فیبر می شود.

بعد ، این رشته ها به نخ ریخته می شوند و این نخ ها روی قرقره ها بارگیری می شوند. پنبه ممکن است پس از ریسندگی با رنگ آبی نیلی سنتی رنگ شود و یا تولید کنندگان جین صبر کنند تا این مرحله را ببندند تا پارچه بافته شود.

پارچه جین پارچه ای است ، به این معنی که برای هر پاس تار با چندین پاس پود بافته می شود. این روند بافت مورب را ایجاد می کند که بخشی از نمای نمادین شلوار جین جین Calvin Klein ، Lee یا Wrangler است.

جین بعد از رنگ و بافته شدن ، به شکلی در می آید که «جین خام» نامیده می شود. در بعضی موارد ، ممکن است جین خام همانطور که هست فروخته شود ، اما این پارچه معمولاً تحت فرایند سنگ شویی قرار می گیرد تا سایش آن راحت تر شود. پارچه را پس از شستن ، برش داده و به شلوار جین می دوزند.

جین نوین

بنابراین ، شلوار جین Levi شکلی را به دست آورد که امروزه می شناسیم ، به دلیل تلاش ناموفق اصلی در تکرار یک پارچه و اقبال Levi Strauss & Co. این روزها ، در بیشتر مکان هایی که می روید شلوار جین خواهید دید. آنها نمادهای راحتی هستند و همچنین توانایی دارند تا در شرایط مناسب تا حدی حرفه ای باشند. علاوه بر این ، آنها نمادهای انعطاف پذیری هستند زیرا همه اقشار را به خود جلب می کنند. این بخشی از محبوبیت آنهاست و به انفجار محبوبیت شلوار جین در دهه ۱۹۵۰ کمک کرد.

در مجموع ، جین یک تاریخ پر جنب و جوش و هیجان انگیز داشته است. آنچه زندگی را به عنوان یک پارچه شکست خورده آغاز کرد ، به بخشی کاملاً ثابت از مدرن تبدیل شد. دوام جین همراه با تمام رنگهایی که می تواند رنگ شود به این معنی است که تقریباً برای همه سبک ها و گزینه هایی وجود دارد. تاریخچه شلوار جین تاریخی است که آثار خود را در جهان برجای گذاشته است: همه ما یک یا دو جین شلوار در کمد لباس های خود داریم. با این وجود ، نمی توانید متوجه مسیر غنی و متنوعی شوید که جین برای رسیدن به مکان فعلی طی کرده است. کاملاً باورنکردنی است که به آن فکر می کنید

/.