اخبار دورنسی

شرکت‌های تولیدکننده جین در ایران

پارچه جین مدت‌ها توسط واردکنندگان پارچه از سایر کشورها وارد کشور شده و در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گرفت. اما در حال حاضر تعداد زیادی از شرکت‌های تولیدکننده پارچه جین در ایران مشغول به کار هستند. اکنون نیز پس از ممنوعیت واردات پارچه جین، این شرکت‌ها توانسته‌اند بازار را در دست گرفته و محصولات خود را به فروش رسانند. در ادامه به معرفی این شرکت‌ها می‌پردازیم

۱. شرکت پر

شرکت پر اولین تولیدکننده پارچه جین در ایران است. این شرکت توانسته است با ایجاد تنوع، مقدار و کیفیت بالای محصولات خود همواره نیاز مشتریان را تأمین کند. کیفیت محصولات شرکت پر به‌قدری بالاست که قابلیت رقابت با شرکت‌های خارجی را دارد. قیمت محصولات آن نسبت به کیفیت عالی پارچه‌ها مناسب است. این شرکت چون قدیمی‌ترین شرکت تولیدکننده جین در ایران بوده نبض اصلی قیمت بازار را در دست دارد و همه قیمت‌ها با قیمت شرکت پر سنجیده می‌شود. نمایندگی اصلی فروش محصولات شرکت پر در بازار بزرگ تهران است اما در فروشگاه‌های دیگر هم محصولات این شرکت به فروش می‌رسند.

۲. شرکت نساجی خوی

کارخانجات نساجی خوی یکی از تولیدکنندگان انواع مختلف پارچه است. بخش تولید پارچه جین این کارخانه در سال ۱۳۸۱ شروع به کارکرده است. هم اکنون به گفته دست‌اندرکاران صنعت نساجی، این کارخانه به‌عنوان یکی از بهترین واحدهای ریسندگی، بافندگی و ایندیگو می‌باشد و نخ و پارچه آن دارای مرغوبیت و کیفیت ممتاز است. با اضافه‌شدن واحد ایندیگو به مجموعه چرخه تولید نساجی خوی می‌توان پارچه‌های جین در رنگ‌های سرمه‌ای و مشکی (در وزن‌های متفاوت) که قابل‌رقابت با بازارهای جهانی باشد را تولید کرد. این شرکت تیراژ تولید بالایی نیز دارد.

مونوپل اصلی شرکت خوی دست آقای اسفندیاری و آقای خلفی است. آقای اسفندیاری یکی از کاسبان بنام و قدیمی بازار هستند. درواقع خط اصلی تولیدات شرکت خوی را آنها تعیین می‌کنند. در بازار پس از محصولات شرکت پر، محصولات خوی قابل‌قبول است و کیفیت آنها ۱۰ الی ۱۵ درصد پایین‌تر از شرکت پر است. نقش تعیین‌کننده آنها در بازار جین نسبت به پر ۵ الی ۱۰ درصد است.

۳. شرکت بهار جین اصفهان

یکی دیگر از شرکت‌های تولیدکننده پارچه جین در ایران شرکت بهار می‌باشد. تعداد محصولات تولیدی این شرکت کم است اما کیفیت محصولات آن بالاست. دو تا سه کالیته آن بسیار باکیفیت بوده و رضایت همه مشتریان را جلب نموده است. پارچه‌های تولیدی بهار با اینکه کیفیت خوبی دارند اما تنوع کمی دارند و تیراژ تولیدشان محدود است. قیمت محصولات آن، هم ردیف با شرکت پر می‌باشد و ۲ الی ۳ درصد بالاتر از قیمت محصولات شرکت خوی است. قیمت محصولات آن نهایتاً ۱ درصد پایین‌تر از شرکت پر بوده و حتی در برخی محصولات قیمت شرکت بهار بالاتر است.

شرکت بهار جین اصفهان از شرکت‌های جدید در حوزه تولید پارچه جین می‌باشد. این شرکت سابقه‌ای ۱۵ ساله در تولید جین دارد اما در بازار تنها حدود ۵ سال است که شناخته شده است. مونوپل این شرکت در دست آقای مرادپور بوده و تمام محصولات تولیدی این شرکت توسط آقای مرادپور به فروش می‌رسند. مغازه ایشان چند شعبه در بازار داشته و جزو کاسبان درجه یک بازار می‌باشند. محصولات بهار جین تنوع بالایی نداشته و محدود به دو تا سه کالیته است.

۴. شرکت آرتای اردبیل

یکی دیگر از شرکت‌های تولید جین شرکت آرتای اردبیل است. این شرکت به دلیل داشتن بدهی بانکی، هرساله توسط بانک به مزایده گذاشته می‌شود. به همین خاطر این شرکت، نام و مدیرعامل ثابت نداشته و نام‌های مختلفی از قبیل آرتا، آرتای سبلان، سیوان و سبلان اردبیل را داشته است ولی اغلب با نام آرتا شناخته می‌شود. پارچه‌های تولیدی این شرکت از کیفیت قابل قبولی برخوردار است و تخصص این شرکت بیشتر در تولید پارچه‌های جین شلواری فیلامنتی است. قیمت محصولات آن نیز پایین بوده و کیفیت پارچه‌ها نسبت به قیمتشان قابل‌قبول است. با اینکه این شرکت پارچه‌های به‌روز و اسلب دار ندارد اما یک سری از تولیدات این کارخانه در بازار جاافتاده و مشتریان خاص خود را دارند. دز زمینه تولید پارچه‌های پیراهنی با کارخانه خوی در رقابت بوده و تقریباً از کیفیت یکسانی برخوردار هستند.

۵. شرکت ستاره اردبیل

شرکت ستاره اردبیل نیز شرکت تولیدی جین دیگری در شهر اردبیل است. بهترین پارچه‌های این شرکت پارچه‌های بدون کش آن است. در سال‌های اخیر که پارچه‌های بدون کش و شلوارهای مام استایل مد شده است پارچه‌های شرکت از استقبال خوبی برخوردار بوده است. قیمت محصولات ستاره اردبیل پایین‌تر از قیمت بازار بوده و به همین نسبت کیفیت پارچه‌ها نیز پایین‌تر است. پارچه‌های ستاره اردبیل به دلیل پایین بودن قیمتشان، مشتریان خاص خود را دارند. عدم واردات پارچه‌های خارجی نیز علت دیگری است که باعث بالارفتن جایگاه این شرکت‌ها شده است.

۶. شرکت پایا جین اصفهان

شرکت پایا جین اصفهان از نظر کیفیت هم تراز با شرکت ستاره اردبیل است، اما نسبت به آن شناخته‌شده‌تر است. پارچه‌های این شرکت، خرابی و ایراد زیادی داشته و قیمت آنها پایین است. این شرکت پارچه‌های بدون کش خوبی تولید می‌کند که شست‌های خوبی نیز دارند. عدم واردات پارچه و قیمت پایین این شرکت باعث استقبال مشتریان از محصولات این شرکت است. در سال‌های اخیر با ترند شدن شلوارهای مام استایل که از پارچه‌های بدون کش تولید می‌شوند استقبال از پارچه‌های این شرکت بیشتر شده است. آقای جابری در بازار نمایندگی فروش شرکت پایا جین را در اختیار دارند. شرکت پایا جین هم مانند آرتا به‌صورت مزایده‌ای است ولی نسبت به آن بلندمدت‌تر و اصولی‌تر است. حجم تولیدات آن نسبت به آرتا کمتر است اما چند کالیته آن بین مشتریان جاافتاده و بازدهی بهتری دارند.

۷. شرکت کویر جین سمنان

شرکت کویر جین یکی دیگر از شرکت‌های تولیدکننده پارچه جین در ایران است که از بخش‌های تازه‌تأسیس شرکت نخ کویر سمنان است. شرکت کویر سمنان نخ‌های فوق‌العاده‌ای را تولید و صادر می‌کند و حالا با اضافه‌کردن بخش کویر جین، نخ‌های باکیفیت خود را به پارچه جین تبدیل می‌کند. ماشین‌آلات تجهیز شده در این شرکت تماماً به‌روز و با کیفیت هستند. پارچه‌های کویر جین به‌مرور و با رفع معایب و نواقص آنها بهتر شده و توانایی رقابت با پارچه‌های تولید خارج را نیز دارد. برخی پارچه‌های آن از شرکت پر نیز باکیفیت‌تر بوده و بالطبع قیمت آنها نیز ۳ الی ۵ درصد بالاتر است. تنوع پارچه‌های تولیدی کویر بسیار بالا بوده و در حال حاضر به بهترین پارچه جین بازار تبدیل شده است.

کویر جین پارچه‌های پیراهنی، مانتویی و انواع پارچه‌های شلواری مانند کش‌دار، بدون کش، کجراه و پارچه‌های تاروپود اسلب، تار اسلب، بدون اسلب، کجراه کش، کجراه بدون کش و انواع دیگر را تولید می‌کند. این شرکت همچنین پارچه‌ها را در انواع مدل‌های آبی، مشکی پشت سفید، مشکی پشت مشکی تولید کرده و تنوع رنگی فوق‌العاده بالایی نیز دارد. نمایندگی فروش پارچه‌های کویر جین در بازار را مجموعه نایس‌تکس و همچنین آقای خسروی برعهده دارند. محصولات شرکت کویر جین دارای گارانتی بوده و امکان هرگونه تعویض و مرجوعی حتی بعد از بریده شدن پارچه را برای مشتریان عزیز فراهم کرده است.