مد و فشن

نحوه دوخت شلوار جین

ساختن شلوار جین خود بدون شک پرارزش ترین لباسی است که تا به حال ساختن آن را یاد گرفته اید. شناسایی سبک مورد علاقه خود باید اولین قدم شما باشد. بعد، به طور کلی به شلوار جین نگاه کنید و لیستی از ایده های مختلف برای جیب و دوخت بالا تهیه کنید. علاوه بر این، گزینه های متعددی برای الگوهای دوخت شلوار جین وجود دارد.
بیایید با دنبال کردن این آموزش ساده DIY، به سرعت یاد بگیریم که چگونه شلوار جین را در خانه بسازیم.

نحوه دوخت شلوار جین: شلوار جین یا جین چیست؟

شلوار جین مدت زیادی است که وجود داشته است. آنها به گونه ای طراحی شده بودند که لباس های کارگری کاربردی و بادوام باشند. به همین دلیل، آنها از جین، پارچه ای قوی و کاربردی ساخته شده اند. چندین جیب راحت روی شلوار جین وجود دارد. بعلاوه تعداد دوخت بالایی دارد که باعث تقویت درزها می شود. در مناطقی که در برابر پارگی آسیب پذیر هستند، تقویت کننده ها نیز وجود دارد.
پارچه جین سبک تا متوسط ​​باید برای اکثر لباس های جین معمولی استفاده شود. شلوار جین برای دوختن به نخ ضخیم و سوزن قوی نیاز دارد زیرا ضخیم و انعطاف ناپذیر است.

آیا همه چرخ خیاطی ها می توانند شلوار جین بدوزند؟

بیشتر اوقات می توان از چرخ خیاطی استاندارد برای دوخت شلوار جین استفاده کرد. یک چرخ خیاطی استاندارد در صورتی که کار خاصی را انجام نداده باشید انجام خواهد داد. شلوار جین سبک یا متوسط ​​را می توان روی اکثر چرخ خیاطی ها دوخت. اما ممکن است برای دوختن چند لایه شلوار جین بسیار سنگین به یک چرخ خیاطی با قدرت صنعتی نیاز باشد. پست مفصل ما را در مورد چرخ خیاطی برای جین بخوانید تا بهترین ماشین آلات دوخت شلوار جین را ببینید.

آماده سازی

اولین قدم این است که یک چرخ خیاطی محکم بخرید که بتواند شلوار جین را به راحتی و به راحتی دوخت.
در مرحله بعد، به ۲ ۱/۲ یارد پارچه جین کشدار یا بدون کشش نیاز دارید که ۱۰ تا ۱۴ اونس وزن دارد. همچنین می توانید نوع دیگری از پارچه جین را انتخاب کنید که مطابق با سلیقه شما باشد.
یکی دیگر از ملزومات یک مدل شلوار جین مناسب و چند سایز است.
پارچه جین شما می تواند جمع شود یا خونریزی کند. بنابراین باید از قبل در آب گرم شسته و خشک شود.
برای برش پارچه جین خود از یک قیچی تیز یا یک کاتر چرخشی تیز استفاده کنید. به این ترتیب خطوط مستقیم به طور قابل توجهی آسان تر خواهد بود.
شما به یک زیپ فلزی نیاز دارید. برای شلوارهای با کمر پایین قد باید بین ۱۲ تا ۱۵ سانتی متر باشد و برای شلوارهایی با کمر بلندتر باید چند سانتی متر بلندتر باشد.
جین سبک وزن را می توان در چندین لایه برش داد، اما فقط یک لایه در هر بار باید از جین سنگین بریده شود.
در جاهایی که خط کمر یا مگس مناسب است از رابط استفاده کنید. رابط همجوشی تریکو یک جایگزین فوق العاده است که در حین کشش و حرکت با پارچه جین شما یک لایه دیگر از استحکام و دفاع اضافه می کند.
پرچ و دکمه برای شلوار جین در دست داشته باشید. پرچ ها یک گزینه تزئینی برای جیب ها هستند. دکمه‌های شلوار جین، دکمه‌های فلزی قوی برای پرواز شما هستند.
برای دوخت بی عیب و نقص هنگام کار با شلوار جین، فشار دادن ضروری است. همیشه از تنظیم بخار با دمای بالا روی اتو استفاده کنید.
قبل از شروع دوخت شلوار جین، اکیداً توصیه می شود که هر دوختی را که قصد استفاده از آن را دارید روی کمی پارچه جین تست کنید. قبل از شروع یک پروژه بزرگ، همیشه ترجیح داده می شود که همه چیز را آزمایش کنید تا ببینید دستگاه شما می تواند چه کاری را انجام دهد.

نخ و سوزن مناسب را انتخاب کنید

برای دوخت شلوار جین، نخ های محکم و نسبتاً سنگین را انتخاب کنید. برای ایجاد قطعه خود، از نخی استفاده کنید که در پنبه پیچیده شده است. اگرچه ظاهر و احساس پنبه ای دارد، اما دوام و کشش بیشتری دارد. برای دوخت روی چندین لایه از روکش یا نخ دوخت استفاده کنید.
سوزن های خیاطی را انتخاب کنید که منحصراً برای شلوار جین طراحی شده اند. سوزن های جین چشمی پهن تر، بلندتر، تیزتر دارند و می توانند نخ ضخیم تری بگیرند. یک انتخاب مناسب برای دوخت جین سبک، سوزن ۹۰/۱۴ است. برای جین هایی که ضخیم تر هستند، بین ۱۰۰/۱۶ یا ۱۰۰/۱۸ انتخاب کنید. مقاله بهترین سوزن های ما برای چرخ خیاطی را بخوانید تا بیشتر بدانید

نحوه دوخت شلوار جین

 1. هنگام دوخت بالا، با استفاده از پای لبه، یک رج به فاصله ۱/۸ اینچ از درز بدوزید. این یک پایان بی عیب و نقص را تضمین می کند. سپس با استفاده از پایه دوخت، ردیف دوم دوخت را به اندازه ۱/۴ اینچ از ردیف اول فاصله دهید. سجاف، کمربندها، حلقه های کمربند، درزهای کناری و جیب ها را به بالا بخیه بزنید.
 2. برای دوخت دوخت دوخت روی شلوار جین آبی از نخ نارنجی دوخت استفاده کنید. برای دوخت یک شلوار جین مشکی از نخ ضخیم سفید یا مایل به سفید استفاده کنید. برای دوخت روی شلوار جین رنگی از نخ مشکی استفاده کنید.
 3. سنجاق ها باید در سمت عقب قرار بگیرند و سجاف، فاق و زانوی شلوار باید مطابقت داشته باشد. سپس، برای اطمینان از اینکه درز پشتی با درز جلویی مطابقت دارد، گیره های ۱/۴ اینچی زیادی در امتداد قسمت اضافی برای درز پشتی ایجاد کنید. طوری بدوزید که درزهای سگ های خوراک ده رو به شما باشد. برای تناسب با قسمت جلو، درز پشت را گسترش دهید. سمت راست جلو را به سمت راست پشت سنجاق کنید تا یک درز منظم داشته باشید.
 4. درزها باید به هم متصل شوند. سپس درز شلوار را به سمت جلو بکشید. در حالی که زیپ شلوار باز است، یک سجاف یک اینچی را به سمت بالا فشار دهید.
 5. پاهای شلوار را دراز کنید تا درز فاق نعل اسبی ایجاد شود. دستگاه گهگاه از بخیه‌هایی که در آن لایه‌های زیادی از جین به هم می‌پیوندد می‌پرد. قبل از دوخت، لایه های جین را با چکش صاف کنید تا از این کار جلوگیری کنید.
 6. فاق را با استفاده از یک تکه نوار چسبی که به درز سمت پایین منحنی فاق دوخته شده است، تثبیت کنید. درز فاق را با سمت راست به هم بدوزید. سپس باید درز را کمی زیر قسمت جلوی مگس برید. بعد از اینکه درزها را به هم زدید، با نخ متضاد، یک ردیف دوخت را دقیقاً در کنار درز بدوزید و به سمت جلوی مگس فشار دهید.
 7. بند کمر، جیب ها و زیپ را در جای خود قرار دهید، قبل از اینکه درزهای کناری را به هم بچسبانید و سمت راست را به سمت بیرون بچسبانید. درزها را در محل اتصال بند کمر و یغ به هم سنجاق بزنید تا هنگام دوختن درز از حرکت آنها جلوگیری کنید. پس از آن، درزهای کناری را با ماشین ببندید و شلوار جین را بررسی کنید. باسن و کمر شلوار باید کاملاً متناسب باشد.
 8. در مرحله بعد، درزهای کناری را به طور دائم بدوزید. درز را باز کنید. پس از کوتاه کردن یک طرف جای درز تا ۱/۴ اینچ، جای درز بدون تراش را سرج کنید. در مرحله بعد، دو ردیف دوخت در امتداد سمت راست درزهای کناری بدوزید.
 9. لبه های جیب سکه و جیب روکش جلویی باید دارای روکش دندانه دار باشد. جای جای درز برای جیب های سکه به داخل تا می شود. سپس سجاف بالایی باید به اندازه ۱/۲ اینچ تا شود. ابتدا با چکش سجاف را فشار دهید و سپس آن را صاف کنید. آخرین اما نه کم اهمیت، دو بار در امتداد قسمت بالای جیب ها بخیه بزنید.

 1. از پنبه ای محکم و در عین حال مطبوع برای ساخت جیب های جلو و پشت استفاده کنید. جیب جلویی را به جیب پشت با دو طرف اشتباه به هم سنجاق کنید. لبه جلو و جیب کناری را به هم بدوزید. سپس، جیب سکه را در قسمت پایین و در امتداد هر طرف، طوری که طرف اشتباه رو به جلو باشد، بخیه بزنید.
 2. نوار چسب باقی مانده در دانه مستقیم باید به منحنی لبه جیب اعمال شود. برای اینکه نوار از منحنی پیروی کند، از یک طرف به نوار چسب بزنید. روکش را طوری تراز کنید که با منحنی های دهانه جیب مطابقت داشته باشد در حالی که جلوی شلوار رو به شما باشد. دور تا دور لبه منحنی بالای جیب را بدوزید. برای کاهش حجم، جای جای درز را به ۱/۴ اینچ برش دهید، هر ۱/۲ اینچ را به جای درز ببندید، و هر گونه شکاف جزئی در منحنی داخلی را بردارید.
 3. جیب جلو باید به سمت داخل شلوار جین باشد. با فشار دادن درز منحنی بالای جیب، اطمینان حاصل کنید که هیچ صورت روی لبه درز دیده نمی شود. با استفاده از یک نخ متضاد در یک ردیف دوتایی در امتداد لبه منحنی بخیه بزنید.
 4. کیف های جیبی را با یک درز فرانسوی تمیز کنید. در حالی که طرف های نامناسب روبروی یکدیگر قرار دارند، آنها را با جای دوخت ۱/۴ اینچی بدوزید. پس از آن، کیف های جیبی را از سمت راست بیرون بیاورید و یک بار دیگر آنها را با جای دوخت ۳/۸ اینچی بدوزید. درز کناری را سنجاق کنید در حالی که جای درز را مانند گوشه های جیب ها می چینید. یا از آنها برای اضافه کردن دکوراسیون در هر جایی که انتخاب می کنید استفاده کنید. قبل از قرار دادن پرچ، از یک میخ برای ایجاد سوراخ در تمام لایه های پارچه استفاده کنید. دوباره پرچ را از سمت نادرست از سوراخ عبور دهید و سپس جلوی پرچ را در بالا قرار دهید. با استفاده از اپلیکاتور پرچ متناسب با قسمت بالای پرچ، پرچ را در موقعیت خود قرار دهید

همینگ

شلوار جین به دلیل ۱/۲ اینچ سجاف دوبار چرخاندن به سجاف ۱ اینچی نیاز دارد. بعد از دوبار چرخاندن سجاف، سنجاق بزنید. برای محافظت از پارچه، از پارچه جین استفاده کنید. درزهای سجاف را چکش بزنید، سپس فشار دهید. دور تا دور خط سجاف را به طور مساوی با نخی که با دوخت بالا مطابقت دارد دوبار بخیه بزنید.

حامل های کمربند

 1. اندازه حامل های تسمه می تواند از ۳/۸ تا ۱-۱/۲ اینچ باشد. نواری را برش دهید که سه برابر عرض تمام شده کریر شما و ۳۰ اینچ طول دارد تا نوارهای کمربند بسازید. نوار طولی را به یک سوم فشار دهید، با لبه بریده شده در خارج و لبه خام در داخل. سرژ در سمت طولانی است.
 2. یک ردیف دوخت دوخت به نوار اضافه کنید. اگر کریر شما پهن است، ردیف های متعددی را بدوزید. نوار باید به قطعات ۵ اینچی تقسیم شود. روی الگو، مکان های حامل کمربند مشخص شده است. لبه های بالایی حامل ها باید در زیر قرار گرفته و صاف چکش شوند. با استفاده از نخی که همرنگ دوخت بالاست، میله ای را با ماشین بدوزید. کریر را پایین تر از خط کمر بدوزید زیرا کمربند را نگه می دارد.

بسته شدن دکمه ها

 1. انتهای بند کمر را در دو طرف بپیچید تا یک سوراخ دکمه ایجاد شود. با استفاده از نخی که با رنگ دوخت شما مطابقت دارد و یک سوزن جین کاملاً جدید، یک سوراخ کلید ایجاد کنید و برای تعریف بیشتر آن را دوبار بدوزید. درزهای پارچه را ببندید و با اسکنه سوراخ دکمه، سوراخ دکمه را باز کنید.
 2. یک کلاه جلو و یک کلاه پشتی یک دکمه شلوار جین را تشکیل می دهند. از طریق خط کمر، نقطه ناخن را از سمت نادرست به سمت راست سوراخ کنید. سپس، درپوش دکمه را روی تکه میخ با نقطه قرار دهید و آن را با چکش در جای خود بکوبید.

نحوه دوخت شلوار جین: خلاصه

ممکن است با کمک این راهنمای جامع دوخت شلوار جین، یک شلوار جین فوق العاده و منحصر به فرد بسازید. شلوار جین یک وسیله جاودانه برای داشتن در کمد است.

اما اغلب اوقات دوخت و مانور دادن شلوار جین کار سختی است. دوخت شلوار جین نیاز به تمرین و تلاش زیادی دارد. تا زمانی که به آن تسلط نداشته باشید، نمی‌توانید ببینید چقدر این اثر هنری درخشان است.

دفعه بعد که پروژه‌ای را با شلوار جین انجام می‌دهید، این آموزش را اجرا کنید و به ما گزارش دهید که چگونه پیش می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *