اخبار دورنسی

چند نکته برای نگهداری بهتر از شلوار جین

با توجه به اینکه برای تهیه شلوار جین مناسب شما انتخاب های زیادی دارید، بعد از گذشتن از معیارهایی که در نظر دارین تصمیم به خرید شلوار میگیرید ، باید در نظر داشته باشید که نگهداری از شلوار جین نیز یکی از اولین قدم هایی است که باید درنظر بگیرید، در اینجا ما سعی میکنیم چند نکته درمورد نحوه ی نگهداری از شلوار جین به شما آموزش دهیم.اگر هدفتان این است که لباس های جین خود را نو و تمیز نگه دارید، ادامه این مطلب را بخوانید.

برای نگهداری بهتر شلوار جین لازمه با انواع پارچه جین آشنا باشید و در صورت شناخت بهتر پارچه جین بهتر بتوانید از شلوار جین نگهداری کنید.

جین خشک بسیار مقاوم، محکم و بادوام است و معمولا رنگ تیره ای دارد. این پارچه پس از رنگ‌آمیزی در هنگام تولید، شسته نمی‌شود.نکته قابل توجه این است که رنگ این نوع پارچه با گذشت زمان کمرنگ می‌شود که همین موضوع باعث شده تا این سبک از پارچه ها، مورد علاقه بسیاری از افراد به ویژه جوان ترها باشد.

جین سلوج

این نوع جین از یک نخ مداوم به صورت متقاطع ساخته شده است؛ استفاده از این روش بافت، باعث می شود تا یک لباس قوی و با ماندگاری بالا تولید شود.حاشیه پارچه معمولاً با یک نخ‌رنگی دوخته می‌شود: سبز، سفید، قهوه‌ای، زرد و البته بیشتر از هر رنگ دیگری رنگ قرمز.

جین ارگانیک یا آلی

جین های ارگانیک جز دسته بندی دوم قرار میگیرد که به طور کامل از نخ پنبه آلی تولید می‌شوند.برای تهیه این نوع پارچه جین، هیچگونه ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود و تنها از نشاسته سیب زمینی استفاده می شود.

جین پلی

این نوع از جین جنس سبک و راحتی دارد و به راحتی قابل شستشو و خشک کردن است؛ از همین روی از این نوع پارچه در طراحی و دوخت انواع لباس‌ها به مقدار زیاد استفاده می شود.این مدل پارچه جین، در برابر چین و چروک معمولا مقاوم‌تر از دیگر پارچه‌های جین است.

جین استرچ با جین کشی

این نوع ازجین های کشی از راحت ترین و بهترین جین های موجود در بازار است که به دلیل ماهیت راحتی و زیبایی آن مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد.دوخت شلوار با استفاده از این نوع پارچه به ویژه برای خانم ها بسیار رایج است.

راز نو نگه داشتن لباس جین

بهترین کار برای نو نگه داشتن لباس های جین این است تا حد ممکن از قراردادن آن ها در خشک کن ماشین لباسشویی جلوگیری کنیم. زیرا درجه حرارت خشک کن معمولا باعث می شود که لباس جین کوچک شده و از بین برود. البته در برخی موارد تلاطم بالای ماشین لباسشویی موجب می شود که لباس های جین دچار پارگی و سایش بیش از حد گردند.

یک نکته بسیار مهم درباره نو نگه داشتن لباس جین وجود دارد که چنانچه به آن عمل کنید، تا حد زیادی از وا رفتن و بد شکل شدن لباس جین خود جلوگیری می کنید.

نحوه آویزان کردن لباس جین، نکته ای کلیدی در شست و شو و نگهداری لباس جین می باشد. دقت داشته باشید که چروک و یا کج آویزان کردن لباس جین می تواند ظاهر لباس را ناخوشایند و زشت نماید

۱- شستشوی زیادشلوار جین باعث از بین رفتن کیفیت پارچه شده و باعث کهنه دیده شدن شلوار شما میشود. بنابراین  تا حدامکان از شستشوی آن خودداری نمایید.

۲- بسیاری از شلوار جین هایی که این روزها میخرین پیش از ارایه به بازار شستشو شده اند. لذا تنها در صورتی که شلوارتان لکه ای شده که به آسانی پاک نمیشود و یا به هر دلیلی کثیف شد آن را بشویید.

۳- از قرار دادن شلوار جین در مقابل نور مستقیم خورشید جلوگیری نمایید و همواره از خشک کردن در سایه استفاده نمایید چرا که آسیب کمتری به پارچه شلوارتان خواهد زد.

۴- اگر نمی خواهید شلوار جین تان زود رنگ و روی خود را از دست بدهد حتما آن را با آب سرد و به روش دستی مورد شستشو قرار دهید؛ استفاده از آب داغ باعث رنگ پریدگی پارچه خواهد شد.

۵- برای خیس کردن شلوار های جین تیره یک فنجان سرکه سفید استفاده کنید این مساله سبب تثبیت رنگ آن خواهد شد.

۶- بعد از شستشوی حتما شلوار جین خود را بر روی یک سطح صاف قرار داده تا به طور کامل خشک شود. و از آویزان کردن آن خودداری نمایید.

۷- الیاف شلوار جین شما نیازمند تنفس می باشند؛ لذا از قرار دادن آن درون کمدهای شلوغ و تنگ جدا خودداری کنید چرا که به الیاف آن آسیب می زند.

۸- اگر قصد آن را دارید که شلوار جین خود را کوتاه کنید، قبل از تحویل به خیاط برای این کار حتما شلوارتان را دوبار بشوید، چرا که معمولا شلوار جین با شستشو آب می رود و کوتاه می شود.

۹- اگر شلوار جین شما تنگ است ابتدا کمر آن را کمی خیس کنید و سپس به کمک سشوار و یا اتو بخوار خشک نمایید. مطمئنا به این طریق کمی سایزآن بزرگتر خواهد شد.

۱۰- برای تا کردن شلوار جین ابتدا آن را بر روی یک سطح صاف قرار داده و از چپ به راست آن را تا نمایید. در مرحله بعد تا نیمه های طول شلوار آن را تا بزنید و در آخر یک بار دیگر این مرحله را تکرار کنید تا بطور کامل شلوار تا زده شود.

توصیه می شود که چنانچه برای نخستین بار از یک برند جدید خرید می نمایید، لباس خود را با سرکه بشویید. زیرا سرکه نه تنها رنگ لباس را از بین نمیبرد، بلکه باعث تثبیت بیشتر رنگ نیز می شود./