مد و فشن

نحوه درست کردن شلوار جین: راهنمای گام به گام با نکات خیاطی

شلوار جین جزء اصلی لباس های روزمره است. برای یادگیری نحوه درست کردن شلوار جین در خانه، این راهنمای آسان DIY را دنبال کنید.

شلوار جین چیست؟

شلوار جین شلواری است که از جین ساخته شده است، که یک پارچه پنبه ای سنگین وزن با بافت جناغی است که یک الگوی دنده مورب ظریف ایجاد می کند. شلوار جین یک کمد لباس معمولی است که خرده‌فروشان آن را در سبک‌ها و مدل‌های مختلف می‌فروشند. با این حال، یادگیری نحوه دوخت شلوار جین به تنهایی یک پروژه ساده است که به شما امکان می دهد شلوارهای سفارشی ایجاد کنید که کاملاً مناسب باشند.

مواردی که برای دوخت شلوار جین به ان نیاز دارید؟

شلوار جین DIY به همان موادی نیاز دارد که بسیاری از پروژه های خیاطی در خانه نیاز دارند. در اینجا ابزار مورد نیاز برای دوخت شلوار جین در خانه آورده شده است.

پارچه و الگوها: برای درست کردن شلوار جین به پارچه جین نیاز دارید و از پنبه برای پوشاندن جیب های جین جلو. یک الگوی خیاطی در اندازه و شبح دلخواه شما پروژه را ساده تر می کند. اکثر فروشگاه های خیاطی دارای الگوهایی برای بسیاری از سبک ها هستند، از شلوار جین تنگ گرفته تا شلوار جین راسته.
چرخ خیاطی: استفاده از چرخ خیاطی به شما این امکان را می دهد که پروژه شلوار جین DIY خود را بسیار سریعتر به پایان برسانید و محصولی با کیفیت بالاتر به دست آورید. یاد بگیرید چگونه از چرخ خیاطی استفاده کنید.
ابزار خیاطی: برای ساخت شلوار جین به ابزارهای مختلفی نیاز دارید، از جمله کاتر پارچه، گچ خیاط، سنجاق خیاطی و اتو. برش پارچه به برش منسوجات در یک خط مستقیم بدون ساییدگی کمک می کند. گچ Tailor’s به شما کمک می کند تا لبه های الگوی خود را مشخص کنید. سنجاق‌های خیاطی یا وزنه‌های پارچه، تکه‌های الگو را در جای خود نگه می‌دارند. قبل از اینکه لبه های شلوارتان را تمام کنید از اتو برای فشار دادن پارچه استفاده کنید.
سوزن و نخ: سوزن چرخ خیاطی خود را با سوزن نو و تیز تعویض کنید. (در صورت امکان از یک سوزن جین استفاده کنید.) برای هر دوخت اضافی یک سوزن اضافی در دست داشته باشید. اگر شلوار جین آبی می‌سازید، از نخ‌های جین رنگ برای پوششی بدون درز استفاده کنید. در بسیاری از شلوارهای جین نیز از نخ دوخت طلایی یا سرمه ای استفاده می شود.
سخت‌افزار: به سخت‌افزاری مانند زیپ و دکمه برای محکم کردن پرچ و پرچ شلوار جین برای بستن حلقه‌های کمربند به بند نیاز دارید. یک پتک در دست داشته باشید تا دکمه و پرچ ها را به شلوار جین خود ببندید.
۴ نکته برای درست کردن شلوار جین
این نکات را دنبال کنید تا بهترین شلوار جین DIY را در خانه بسازید.

 1. دوخت جین را تمرین کنید. جین به طور قابل توجهی ضخیم تر از پارچه های دیگر است، بنابراین قبل از دوخت اولین شلوار جین خود یک تست انجام دهید. یک پارچه جین اضافی بخرید و چند بار با چرخ خیاطی خود آن را تمرین کنید تا زمانی که مطمئن شوید.
 2. جین را از قبل کوچک کنید. جین خود را قبل از برش و دوخت در ماشین لباسشویی بشویید تا پارچه از قبل جمع شود. این تاکتیک تضمین می‌کند که شلوار جین پس از اتمام آنها کوچک نمی‌شود.
 3. از ابزار تیز استفاده کنید. جین سنگین برای دستیابی به خطوط تمیز نیاز به استفاده از ابزار تیز دارد. هنگام ساخت شلوار جین از سوزن های نو و تیز و برش پارچه استفاده کنید.
 4. یک لایه پارچه را در یک زمان برش دهید. اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که چندین لایه پارچه را به طور همزمان برش دهید، انجام این کار با جین ممکن است به دلیل ضخامت مواد منجر به برش های ناهموار شود. هر بار فقط یک لایه از پارچه جین را ببرید.

چگونه شلوار جین درست کنیم!

این راهنمای گام به گام را دنبال کنید تا خودتان شلوار جین خود را در خانه بسازید.

 1. فضای کاری خود را آماده کنید. تمام مواد خود را در یک فضای کاری مشخص در کنار چرخ خیاطی بچینید. مطمئن شوید که فضای کافی روی میز برای پخش کردن پارچه های خود دارید.
 2. الگو را سنجاق کرده و علامت بزنید. جین و پارچه نخی خود را صاف روی محل کار خود قرار دهید و الگوی خود را که باید شامل اشکال برای تکه های جین (برای استفاده با جین) و کیف های جیب جلو (که از پنبه استفاده می کنند) را باز کنید. تکه‌های الگوی خود را روی پارچه پهن کنید و آن‌ها را سنجاق کنید تا همسطح شوند. لبه های الگو را با گچ خیاطی مشخص کنید.
 3. الگو را برش دهید. قطعات ردیابی شده از جین و پنبه را با کاتر پارچه خود برش دهید.
 4. جیب های جلو را درست کنید. تکه های کیف جیب جلویی را در لبه ها ردیف کنید و از چرخ خیاطی خود استفاده کنید تا کناره ها را به هم بدوزید تا قسمت بالایی باز بماند. یک وصله جین به گوشه بالای کیف جیبی بدوزید که از جلوی شلوار جین شما نمایان خواهد شد. جیب های جلویی تمام شده را به تکه های جین بزرگ جلوی پاها بدوزید. لبه های بالایی جیب ها را تا کنید و با اتو فشار دهید تا پنهان شوند. برای ظاهری کامل، یک دوخت بالا اضافه کنید.
 5. جیب های پشتی را درست کنید. تکه های جین جیب پشتی را بردارید و هر لبه را تا کنید تا پارچه خامی دیده نشود. جیب ها را روی قسمت جلوی تکه های بزرگ ساق پا با اتو فشار دهید. از دوخت مستقیم استفاده کنید تا جیب ها را روی شلوار جین محکم کنید.
 6. مگس را ایجاد کنید. تکه پارچه مخصوص مگس را مستقیماً روی تکه جین پای چپ جلویی بخیه بزنید. از نخ جین رنگ استفاده کنید تا درز برجسته نشود.
 7. زیپ را بدوزید. لبه پارچه ای ناتمام مگس را روی پانل پارچه ای زیپ شلوار جین خود تا کنید. با استفاده از چرخ خیاطی، زیپ را به قسمت داخلی هر دو پایه جلویی ببندید که آنها را به هم متصل می کند.
 8. درز را بدوزید. تکه های پای عقب را روی هم قرار دهید و آنها را در امتداد لبه منحنی که بین باسن قرار دارد به هم بچسبانید. با استفاده از چرخ خیاطی، لبه منحنی را در امتداد پشت فاق به هم بدوزید. تکه های ساق جلو متصل شلوار جین خود را روی تکه های ساق پشتی قرار دهید. آنها را در امتداد درز به هم بچسبانید و درز یک چهارم اینچی را در جایی که آنها را به هم وصل خواهید کرد باقی بگذارید.
 9. درزهای کناری را بدوزید. جین خود را از داخل به بیرون بچرخانید تا درز به سمت بیرون باشد. درزهای بیرونی پاهای جلو و عقب را به هم سنجاق کنید و یک چهارم اینچ جای درز باقی بگذارید. آنها را با چرخ خیاطی خود به هم بدوزید. حالا پشت و جلوی پاها به هم وصل شده اند.
 10. شلوار جین را لبه دار کنید. یک درز تمام شده در لبه های شلوار جین خود با دو بار تا کردن زیر آن ایجاد کنید تا لبه خام دیگر دیده نشود. از یک دوخت مستقیم روی چرخ خیاطی خود برای محکم کردن سجاف استفاده کنید.
 11. بند کمر را وصل کنید. تکه های کمربند را روی هم قرار دهید و آنها را به هم بدوزید تا به شکل کمربند درآیند. بند کمر را به بالای ساق شلوار خود بدوزید.
 12. حلقه های کمربند را وصل کنید. حلقه های کمربند کوچک را از جین باقی مانده برش دهید. آنها را روی هم تا کنید و یک دوخت بالا به هر نوار اضافه کنید تا لبه های خام را بپوشاند. بسته به سایز شلوار جین شما به پنج تا هفت حلقه نیاز دارید. حلقه های کمربند را در امتداد کمر بند شلوار جین خود بدوزید. با استفاده از پتک، انتهای حلقه ها را با پرچ محکم کنید.
 13. دکمه و پرچ ها را وصل کنید. یک سوراخ کوچک در بند کمر، درست بالای شلوار جین خود ایجاد کنید. انتهای دکمه را از سوراخ بکشید و از یک پتک برای محکم کردن آن استفاده کنید. سپس با استفاده از کاتر پارچه، شکافی در طرف مقابل کمربند برای سوراخ دکمه ایجاد کنید. لبه های سوراخ را برای تقویت و جلوگیری از ساییدگی بدوزید. از پتک برای اضافه کردن پرچ به گوشه جیب ها و حلقه های تسمه استفاده کنید./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *