مد و فشن

ارزیابی کیفیت شلوارجین در چرخه زندگی …

برند نمادین شلوار جین Levi’s 501 در یک ارزیابی کامل از چرخه زندگی قرار گرفت که تعدادی بینش ارزشمند را نشان داد. یک شلوار جین معادل ۳ روز مصرف آب توسط یک خانواده متوسط ​​آمریکایی مصرف می کند و CO2 معادل ۶۹ مایل رانندگی شده توسط یک ماشین آمریکایی متوسط ارزیابی چرخه حیات (LCA) یک ابزار کمی و استاندارد شده برای ارزیابی عملکرد هر محصول در طیف گسترده ای از اثرات زیست محیطی، از جمله تغییرات آب و هوا (به ویژه تولید گازهای گلخانه ای)، مصرف آب، اتروفیکاسیون (اندازه گیری شده با سطح مواد مغذی در انتشار آب)، کاهش غیر زنده و استفاده از زمین. از طریق استفاده از پروتکل‌های رسمی بین‌المللی مورد توافق، مقایسه تأثیر بین محصولات و فرآیندها امکان‌پذیر است و می‌تواند «از گهواره تا گور» باشد یا می‌تواند بر عناصر یا فرآیندهای خاص در چرخه عمر محصول تمرکز کند. Levi Strauss & Co یک LCA از شلوار جین مارک “۵۰۱” خود، از تولید الیاف پنبه، از تولید و توزیع شلوار جین تا استفاده و دفع محصول، انجام داد. این به آنها کمک کرد تا تأثیرات زیست محیطی محصول خود را درک کنند. اطلاعات موجود در LCA از طریق: مشخص کردن مکان هایی که مهم ترین اثرات زیست محیطی رخ می دهد امکان ارزیابی برنامه های پایداری ارائه بینش در مورد طراحی محصول و تصمیمات پردازش اجرای LCA همچنین به این معنی بود که آنها بیشتر با ذینفعان خارجی و زنجیره تامین آنها در مورد موضوعات مرتبط با پایداری تعامل داشتند.

یافته‌های سرفصل نشان داد که تأثیر چرخه زندگی «گهواره تا گور» یک شلوار جین عبارت بود از:تولید ۳۳.۴ کیلوگرم معادل CO2 – یا ۶۹ مایل رانده شده توسط یک خودروی متوسط ​​آمریکایی مصرف ۳۷۸۱ لیتر آب – یا چیزی حدود ۳ روز آب مصرف شده توسط یک خانواده متوسط ​​آمریکایی تولید ۴۸.۹ گرم معادل PO4 – یا مقدار کل فسفر در ۱۷۰۰ گوجه فرنگی استفاده از ۱۲ متر مربع زمین در سال پس از تولید الیاف پنبه، شستشوی انجام شده توسط مصرف کنندگان بیشترین تأثیر را بر مصرف انرژی و آب دارد که به چرخه عمر محصول نسبت داده می شود. به این ترتیب، Levi Strauss & Co تلاش می‌کند تا با استفاده از داستان‌های رسانه‌ای، برچسب‌های مراقبت روی محصول و علائم موجود در مغازه‌های خود، رفتار مصرف‌کننده را تغییر دهد.

تعدادی از شرکت های تخصصی از نرم افزار و پایگاه داده برای انجام محاسبات مورد نیاز برای تولید LCAهای سازگار استفاده می کنند. اما انجام این کار برای محصولات با حجم بالا و جهانی می تواند پرهزینه باشد. همچنین منابع فراوانی در دسترس عموم مانند پرونده Levi وجود دارد که می‌تواند برای بینش در مورد اثرات زیست‌محیطی محصولات مشابه، و همچنین ابزارهای تجاری برای افراد غیرمتخصص در صنعت نساجی و پوشاک برای اندازه‌گیری و تجسم اثرات زیست‌محیطی مورد مطالعه قرار گیرد. از محصولات آنها [۲] همچنین بررسی‌های مفیدی برای مقایسه اثرات زیست‌محیطی مراحل خاصی از چرخه عمر یک محصول وجود دارد که نمونه‌ای از آن برای منسوجات دور ریخته شده (پایان عمر) در منبع زیر آمده است.

با رویکردی متمرکز و در نظر گرفته شده، مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی و پایگاه‌های اطلاعاتی تأثیر منتشر شده می‌توانند تصمیم‌های داخلی را در مورد طراحی، پردازش و بازاریابی محصول و آزمایش سناریوهای مختلف طراحی محیط زیستی مطلع کنند.

./