مد و فشن

چند واقعیت جالب در مورد شلوار جین و دنیم

به جرات می توان گفت که اکثر ما  یک شلوار جین داریم که امروزه جین را به یکی از محبوب ترین مواد در کمد لباس هایمان تبدیل می کند. با وجود صدها شرکت مد که اقلام ساخته شده از جین را می فروشند، ارزش دانستن چند واقعیت جالب در مورد آن را دارد.

۱.اعتقاد بر این است که جین اولین بار در سال ۱۵۰۰ در جنوا ایتالیا اختراع شد. این برای نیروی دریایی ایتالیا ساخته شده است تا در حین انجام وظیفه بپوشد.

۲.اگرچه ایتالیایی ها اولین کسانی بودند که آن را ساختند، اما خود این ماده از یک شهر فرانسوی به نام نیمز تهیه شد. «De Nimes» که در انگلیسی به معنای «از Nimes» است، نام آن را به این ماده داده است.

۳.کلمه جین از کلمه Genes گرفته شده است که کلمه فرانسوی شهر جنوا است.

۴.جین صدها سال است که وجود داشته است، اما در دهه ۱۹۶۰، مردم شروع به دیدن آن به عنوان نشانه ای از شورش در بین جوانان کردند. موسسات شروع به امتناع از ورود افراد با شلوار جین کردند زیرا آنها نگران بودند که بخشی از اعتراض باشند.

۵.اولین بار در قرن شانزدهم دیده شد، اما لوی اشتراوس مردی بود که این ماده را در دهه ۱۸۷۰ رایج کرد. او برای معدنچیان و دیگر افراد طبقه کارگر لباس می ساخت زیرا این مواد ارزان بود.

۶.در مجموع ۲۲۵ شلوار جین را می توان تنها از یک عدل پنبه تهیه کرد.

۷.ما به دیدن شلوار جین آبی عادت کرده ایم، اما این رنگ در واقع با استفاده از رنگ نیلی ایجاد می شود. این بهترین رنگ برای پنهان کردن هرگونه کثیفی بود که روی لباس قرار می گرفت – ایده آل برای معدنچیان و ملوانان.

۸.هر فرد در آمریکا به طور متوسط ​​۷ جفت شلوار جین دارد.

۹.در حالی که شلوار جین گشاد و جین بوت‌کات در دهه‌های ۵۰، ۶۰ و ۷۰ رایج بود، امروزه بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند شلوار جین تنگ بپوشند. اینها از ترکیب جین با پارچه دیگری به نام الاستین ساخته می شوند که به کش آمدن اندکی مواد کمک می کند.

۱۰.لوی استراوس، خالق برند معروف Levi’s، هرگز شلوار جین خود را نپوشید. او یک تاجر ثروتمند بود و شلوار جین برای مردم فقیرتر ساخته می شد.

۱۱.شلوار جین تا دهه ۱۹۵۰ به عنوان “جین” شناخته نمی شد – قبل از این مرحله، بیشتر به عنوان “کلیف” شناخته می شد.

۱۲.در سال ۱۹۳۶، برای اولین بار برچسبی بر روی یک لباس دوخته شد. این یک پرچم قرمز بود که در کنار جیب پشتی یک جفت Levi’s دوخته شده بود.

۱۳.هر سال حدود ۷.۵ میلیارد فوت پارچه جین تولید می شود.

۱۴.در حال حاضر مدل های مختلفی از شلوار جین موجود است، از جمله بوت کات، لاغر و راسته. برخی از خرده فروشان حتی به افراد اجازه می دهند شلوار جین خود را سفارشی کنند و ویژگی هایی مانند اندازه جیب، طول ساق پا، تناسب و استایل را انتخاب کنند.

۱۵.متأسفانه، هزاران اجناس جین در عرق‌فروشی‌ها در کشورهای جهان سوم تولید می‌شوند، حتی اگر بیشتر لباس‌های جین توسط مردم جهان غرب پوشیده می‌شود.

۲۰.۱۶ می به عنوان روز تولد شلوار جین آبی در نظر گرفته می شود، زیرا روزی بود که لوی اشتراوس ایده خود را به ثبت رساند.

۱۷..شلوار جین در چندین آهنگ توسط هنرمندان محبوب در طول سال ها برجسته شده است. لانا دل ری در سال ۲۰۱۲ آهنگی با عنوان “جین آبی” و نیل دایموند “برای همیشه در جین آبی” را در سال ۱۹۷۹ منتشر کردند.

۱۸.شلوار جین پاره که به عنوان شلوار جین پریشان نیز شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین مدل‌های مد در اوایل قرن بیست و یکم است. در حالی که برخی از افراد برای خرید یک شلوار جین پاره با کیفیت خوب پول می‌دهند، بسیاری از مردم آموزش‌های YouTube را دنبال می‌کنند و کار خود را انجام می‌دهند.

۱۹.هر سال حدود ۴۵۰ میلیون شلوار جین در آمریکا فروخته می شود.

۲۰.اگر تا به حال فکر کرده اید که چرا داخل لباس های جین سفید است، این به این دلیل است که فقط قسمت بیرونی (تار) رنگ نیلی است. پود (داخلی) رنگ نمی شود.