مد و فشن

جین چگونه ساخته می شود و چرا آبی است؟

یک شلوار جین خوب از سال ۱۸۷۳ به یکی از لوازم اصلی کمد لباس تبدیل شده است. چه در روز جمعه باشد و چه روز جمعه، ما برای راحتی و استایل به جفت مورد علاقه خود می رسیم. جین تاریخچه غنی و فرآیند تولید دقیقی دارد که آن را از پنبه خام به کمد اتاق خواب شما می آورد.

البته از جین بیشتر از شلوار جین استفاده می شود. همچنین برای ساخت کیف، کوزی و پیشبند آشپزخانه استفاده می شود. کار سخت و جزئیات زیادی در مورد نحوه ساخت جین انجام می شود!زیپ شلوار جین مورد علاقه خود را ببندید و برای یادگیری حقایق جذاب در مورد جین آماده شوید.

چه کسی جین را اختراع کرد؟

ژاکوب دیویس و لوی اشتراوس، از برند معروف Levi، اغلب به اختراع لباس جین در سال ۱۸۷۳ نسبت داده می شوند. آنها از پارچه نخی نخی به نام “Serge de Nimes” الهام گرفته شده اند که منشا آن در Nimes، فرانسه است.

شلوار جین که در آن زمان به آن معروف بود، «کمر پوش» در دوران طوفان طلا بین معدنچیان بسیار محبوب بود. با پارچه جناغی محکم و پرچ های فلزی در نقاط فشار، شلوار آنها می تواند در شرایط سخت مقاومت کند. آنها همچنین در میان کارگران کارخانه، کشاورزان، سربازان، مکانیک ها و نجاران محبوب بودند.

با گذشت زمان، جین از ریشه های یقه آبی خود دور شد. نمادهای فرهنگ پاپ مانند جیمز دین و مرلین مونرو شلوار را مد کردند و دنیا هرگز به عقب نگاه نکرد.

جین چگونه ساخته می شود؟

در انقلاب صنعتی، ماشین‌آلاتی برای تولید سریع‌تر جین بر روی دستگاه‌های بافندگی برقی توسعه یافتند. رنگ نیلی اکنون به صورت مصنوعی ایجاد می شود تا هزینه ها را کاهش دهد و مواد را بیش از هر زمان دیگری در دسترس قرار دهد.

امروزه جین با فرآیند زیر ساخته می شود:

مرحله اول: پنبه جمع آوری می شود و در ماشین هایی قرار می گیرد که در آن گره می خورند و به صورت نخ های محکم به هم می چرخند.

مرحله دوم: نخ ها چندین بار در وان های رنگ مصنوعی نیلی فرو می روند.

مرحله سوم: نخ‌های نیلی یا از طریق رگه یا تار و پود به هم بافته می‌شوند.

مرحله چهارم: سپس جین سانفوریز می شود، به این معنی که کشیده، گرم شده و کوچک شده است.

مرحله پنجم: جین آماده ارسال به فروشگاه هاست!

پنبه را آماده کنید

پنبه از مزارع در سراسر جهان جمع آوری می شود و تحت فرآیندی به نام کاردینگ قرار می گیرد و در ماشین هایی که حاوی برس هایی با دندانه های سیم خمیده (کارت) هستند، قرار می گیرد. در این مرحله، هر الیاف (معروف به نقره) از هم جدا می شوند، تمیز می شوند و با هم می چرخند تا تکه های ضخیم تری از نخ ایجاد شود.

نخ را رنگ کنید

نخ ها قبل از بافته شدن در وان های پر از رنگ مصنوعی نیلی فرو می روند. گلوله های بزرگ نخ به نام تارهای توپی چندین بار در رنگ فرو می روند تا رنگ را حفظ کنند. در نهایت رنگ شادابی خود را از دست می دهد و به همین دلیل است که جین پس از شستشوی مکرر رنگ خود را از دست می دهد. با این حال، مقدار کمی گوگرد برای تثبیت لایه های رنگ استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که مقدار خوبی از رنگ آبی همچنان در محصول نهایی قابل مشاهده است.

جین را تمام کنید

برای جلوگیری از پیچ خوردگی پارچه، جین سانفوریز می شود، به این معنی که نرم، کشیده، گرم و منقبض می شود. این تضمین می کند که پارچه اندازه و دوام خود را حفظ می کند. جین همچنین برای از بین بردن هر گونه نخ و پرز شل شده و شسته می شود تا ظاهری محو به آن بدهد. تولید کنندگان جین کنترل کیفیت را بسیار جدی می گیرند و هرگونه نقص یا تغییر رنگ را کنترل می کنند.

/